Modlitwa różańcowa

Jak się modlić na różańcu?

Modlitwa różańcowa jest jedną z najwspanialszych i miłych Bogu modlitw, szczególnie ukochała ją Maryja, która w swoich licznych objawieniach poleca ją, jako lekarstwo na zło tego świata. Poniżej dowiesz się jak się modlić na różańcu oraz kilka innych ciekawych faktów na temat modlitwy różańcowej.

Jak się modlić na różańcu
Schemat modlitwy różańcowej

Na początku należy się przeżegnać. Następnie na krzyżyku modlimy się modlitwą „Wierzę w Boga„. Później przechodzimy do „Ojcze Nasz„, następnie 3 x „Zdrowaś Maryjo„. Później odmawiamy, „Chwała Ojcu„. Po każdym „Chwała Ojcu” odmawiamy tak zwaną modlitwę fatimską: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.” W końcu dochodzimy do 10 paciorków, na których odmawiamy 10 x Zdrowaś Maryjo. Gdy zrobimy to 5 razy (razem 50 x Zdrowaś Maryjo), kończymy odmawianie części różańca modląc się modlitwą „Pod Twoją Obronę„.

„Wierzę w Boga”, 3 x Zdrowaś Maryjo oraz „Ojcze Nasz”, to są tak zwane modlitwy wstępne, które odmawiamy na początku. Nie trzeba ich powtarzać jeśli odmawiamy cały różaniec (wszystkie 3 części).

Następnie przechodzimy do poszczególnych tajemnic. Każdą tajemnicę zapowiadamy przed jej odmówieniem.

Jak się modlić na różańcu – uwagi techniczne

Odmówienie jednej części różańca, trwa około 20 minut. Cały różaniec składa się z 3 części (razem około godziny):

  • Część Radosna – tradycyjnie odmawiana w poniedziałki i czwartki
  • Część Bolesna – odmawiana w we wtorki i w piątki
  • Część Chwalebna – odmawiana w środy, soboty i niedziele

Papież Jan Paweł II wprowadził jeszcze tzw. Część Światła, jednak warto pamiętać, że nie stanowi ona części różańca jako takiej, tylko jego uzupełnienie. Różaniec składa się z 3 części, a Część Światła jest dobrowolną modlitwą odmawianą oprócz „normalnego” różańca, a nie zamiast niego. Tutaj więcej na temat Części Światła

Każda z części różańca, dzieli się na 5 tajemnic. Są to:

Tajemnice różańca – radosne:

  1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Dziewicy
  2. Nawiedzenie św. Elżbiety
  3. Narodziny Pana Jezusa
  4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
  5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Tajemnice różańca – bolesne:

  1. Modlitwa w Ogrójcu
  2. Biczowanie
  3. Cierniem ukoronowanie
  4. Droga krzyżowa
  5. Ukrzyżowanie

Tajemnice różańca – chwalebne

  1. Zmartwychwstanie Jezusa
  2. Wniebowstąpienie
  3. Zesłanie Ducha Świętego
  4. Wniebowzięcie Maryi
  5. Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi

Modlitwa różańcowa polega nie tylko na odmawianiu modlitwy ustami, ale także na rozważaniu poszczególnych tajemnic. Słowa modlitwy nadają nam rytm, a w tym czasie nasz umysł rozważa poszczególne tajemnice. Dlatego różaniec jest modlitwą dość wymagającą, a do jego prawidłowego odmówienia niezbędne jest skupienie. Jeśli ktoś odmawia różaniec nie rozważając jednocześnie jego tajemnic, to – technicznie rzecz ujmując – nie odmawia różańca, tylko 50 razy Zdrowaś Maryjo.

Siła modlitwy różańcowej

W historii świata i Kościoła, znane są tzw. krucjaty różańcowe, kiedy to duża liczba wiernych, szturmowała Niebo poprzez modlitwę różańcową. Oto najbardziej znane przykłady skuteczności takiej modlitwy:

  • zwycięstwo różańcowe w bitwie morskiej pod Lepanto
  • zwycięstwo Matki Bożej Różańcowej z Naval na Filipinach
  • zwycięstwo różańcowe nad Turkami pod Chocimiem
  • zwycięstwo różańcowe króla Ludwika XIII we Francji
  • zwycięstwo różańcowe nad najeźdźcą pod Lwowem
  • krucjata różańcowa przed zwycięstwem wiedeńskim
  • zwycięstwo różańcowe w bitwie pod Zentą.

Więcej na temat zwycięstw i krucjat różańcowych możemy przeczytać tutaj: https://rozaniec.maryjni.pl/wydruki/strona_00_09.html

Fatima – różaniec jako ostatni środek ratunku dla świata

Maryja - Fatima

W Fatimie Matka Boże podczas każdego z sześciu objawień, prosiła o codzienne odmawianie różańca. Wyraźnie więc widać że jest to modlitwa szczególna, skoro sama Matka Boża tak często zachęca do jej odmawiania. Także podczas wielu innych objawień, Maryja prosi o jej odmawianie, często ukazując się z różańcem w ręku.

Nie zaniedbujmy tej modlitwy i starajmy się odmówić przynajmniej jedną dziesiątkę każdego dnia. Odmawiając jedną dziesiątkę, możemy pominąć modlitwy wstępne, dzięki czemu nie zajmie nam to więcej niż 5 minut. To naprawdę niewiele. Ileż to czasu marnujemy codziennie oglądając TV, czy jakieś „śmieszne filmiki” na YouTube?

Nie pozostawiajmy prośby Matki Bożej bez odzewu – Ona wie jak uratować świat i różaniec jest najpewniejszą drogą ku temu.