Mikromodlitwa FAQ

Ze względu na to że często odpowiadamy na te same pytania, postanowiliśmy spisać te najczęściej powtarzane.

Wy tak na poważnie?

Czym jest mikromodlitwa?

Jesteśmy grupą katolickich użytkowników portalu wykop.pl którzy chcą modlić się w intencjach potrzebujących. Codziennie na mikroblogu dodawany jest wpis który zbiera intencje. Szukaj nas tutaj: https://www.wykop.pl/tag/mikromodlitwa/wszystkie/?nsQ=%23mikromodlitwa


Wróć do indeksu

Kto może składać intencje pod tagiem #mikromodlitwa?

Każdy, z zastrzeżeniem, że #mikromodlitwa to tag skupiający katolików, więc intencje powinny być zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego.


Wróć do indeksu

Chciałbym/chciałabym złożyć intencję, ale nie chcę żeby wszyscy widzieli że to ja. Czy mogę zrobić to anonimowo?

Tak. Masz 2 możliwości:

  • Możesz złożyć swoja intencję normalnie pod codziennym wpisem w formie podobnej do “W intencji Bogu wiadomej”.
  • Możesz poprosić o dodanie swojej intencji do grafiku jako anonimową, pisząc prywatną wiadomość do @dendrofag lub @Mr-Slimak


Wróć do indeksu

Czy jesteś księdzem?

Nie 🙂 Jednak na wykopie ma konto pewien ksiądz, jeśli chcesz się z nim skontaktować, daj znać.


Wróć do indeksu

Chciałbym/chciałabym dołączyć do mikromodlitwy, co mam zrobić?

Napisz do @dendrofag lub @Mr-Slimak i zadeklaruj w jakie konkretne dni tygodnia chcesz się modlić. Na ogół modlimy się codziennie, ale nie ma problemu jeśli chcesz modlić się na przykład tylko w niedzielę, lub we wtorki i piątki. Będziesz wołany/wołana tylko w wybrane przez siebie dni.

Jedyny wyjątek stanowią tu konta które nie mają jeszcze stażu dłuższego niż miesiąc, czyli popularne “zielonki” . Jeśli Twój nick ma ciągle zielony kolor, poczekaj aż zmieni się na pomarańczowy i wtedy możesz się zgłosić do modlących.


Wróć do indeksu

Kto może dołączyć do mikromodlitwy?

Każdy katolik który chce modlić się w intencji potrzebujących.


Wróć do indeksu

Jak często pojawia się wpis zbierający intencje?

Wpis pojawia się codziennie, między godziną 20:00 a 22:00. W wyjątkowych wypadkach może pojawić się w innej godzinie.Przykładowy wpis wołający ludzi do modlitwy wygląda tak: https://www.wykop.pl/wpis/29779331/sobota-03-02-2018-mikromodlitwa-mirkomodlitwa-jesl/


Wróć do indeksu

Czasem we wpisach wołających na modlitwę widać usunięte komentarze, czy cenzurujecie intencje?

Tak. Co jakiś czas pod wpisem pojawiają się komentarze różnego rodzaju trolli. Czasem ktoś próbuje być śmieszny, czasem złośliwy. 

Takie komentarze są na bieżąco usuwane, a osoby które je pozostawiły, automatycznie trafiają na czarną listę.


Wróć do indeksu

Czy mogę łączyć intencje mikromodlitwy z innymi?

Tak. Można łączyć dowolne intencje z tymi składanymi pod tagiem mikromodlitwa. Bóg jest hojny i szczodry.


Wróć do indeksu

Napisałem do Ciebie na priv, widzę że jesteś aktywny na wykopie, dlaczego nie odpowiadasz?

Nie zawsze siedzimy przy komputerze, a z urządzenia mobilnego bardzo trudno dodać intencję do grafiku, dlatego prywatne intencje zostawiamy na dogodniejszy czas i okoliczności.


Wróć do indeksu

Gdzie się podziała Tajemnica Światła?

Modlimy się na różańcu tradycyjnym, to znaczy takim jaki obowiązywał w Kościele Katolickim od kilkuset lat. Sam Jan Paweł II, za którego pontyfikatu wprowadzono Tajemnicę Światła, zaznaczył, że nie jest ona obowiązkowa i jest jedynie swego rodzaju propozycją i rozszerzeniem “normalnego” różańca. 

Tajemnica Światła nie jest też pełnoprawną częścią różańca sensu stricte. Jest propozycją oprócz modlitwy różańcowej, dodatkowym ćwiczeniem do przemyśleń, nie stanowi jednak jej części. 

Ponadto, nawet dziś na łonie Kościoła, toczą się spory o to czy Tajemnica Światła nie zaburza świętego charakteru modlitwy różańcowej, która w swojej tradycyjnej formie, zawsze zawierała 150 modlitw “Zdrowaś Maryjo”, to znaczy dokładnie tyle ile jest Psalmów w Piśmie Świętym. 

Liczba ta nie była przypadkowa, bo dzięki modlitwie różańcowej, niepiśmienni ludzie mogli niejako odmawiać tę modlitwę w zastępstwie czytania Psalmów. Więcej pod tym linkiem: https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/972 

Jest to część III dłuższego opracowania, które zawiera najwięcej argumentów. 

Pozostałe 2 części znajdują się tutaj:

https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/953

https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/963


Wróć do indeksu

Czy mogę prosić o powodzenia/wygraną jakiejś partii politycznej?

Nie, mikromodlitwa nie jest miejscem na “wojenki polityczne” #pdk, jeśli chcesz aby Twoja partia wygrała wybory lub Twojemu ulubionemu politykowi się powiodło, to możesz złożyć bardziej ogólną intencję, na przykład “żeby wybory wygrała partia najlepsza dla Polski”


Wróć do indeksu

Czy mogę prosić o wygraną w grę hazardową?

Hazard prowadzi do grzechu, bo hazardziści są często uzależnieni, więc na wszelki wypadek prośby o wygraną w jakąkolwiek grę hazardową będą usuwane.


Wróć do indeksu

Czy mogę prosić o pieniądze?

Oczywiście, pieniądze same w sobie nie są złe.


Wróć do indeksu

Kiedy i jak powinienem/powinnam się modlić?

Nie ma określonej godziny ani sposobu modlitwy, wpis wołający (który zarazem zbiera intencje) jest tylko przypomnieniem.

Najlepiej zrobić to tak:

  • przeczytaj wszystkie intencje na dany dzień (dobrze jeśli każdą zaplusujesz, pomoże to wysłać wpis w gorące, dzięki czemu więcej ludzi będzie mogło go zobaczyć)
  • w wolnej chwili (lub od razu, zależnie od czasu i możliwości) pomódl się w tych intencjach. Bóg nie jest aptekarzem który co do grama i milimetra wymierza nasze postępowanie, więc sama intencja wzbudzona podczas modlitwy w zupełności wystarczy. Bóg będzie wiedział że modlisz się za intencje mikromodlitwy.

Wróć do indeksu

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.